تحمیل 1000میلیارد تومان هزینه به صندوقهای بازنشستگی با تداوم سه‌ماهه کرونا- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌  طولانی شدن و شیوع گسترده ویروس کرونا ممکن است باعث شود اقتصاد و به‌خصوص بخش خدمات کشور با رکود مواجه شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد هر درصد کاهش تولید ناخالص داخلی می‌تواند به بیکاری 100 هزار نفر منجر شود. بر اساس گزارش OECD در مورد تأثیرات اقتصادی کرونا پیش‌بینی‌شده اقتصاد جهانی احتمالاً با کاهش رشد یک‌ونیم درصدی مواجه خواهد شد، بنابراین در اینجا برای اقتصاد ایران در سه سناریو کاهش یک‌درصدی، یک‌ونیم‌درصدی و 2درصدی تولید ناخالص داخلی و بیکاری به‌میزان 100، 150 و 200 هزار نفر پیش‌بینی خواهد شد.

وضعیت کلی بیمه‌پردازان صندوقهای مختلف در ادامه قابل مشاهده است، که برای 17.6 میلیون نفر بیمه‌پرداز میانگین حقوق 2 میلیون تومان است.

ویروس کرونا ,

در مرحله اول  باید تخمین زد که اگر دولت تدبیر پیش‌بینی کند که تا ریشه‌کن شدن این بیماری از کشور به افراد بیکارشده ناشی از این کوروناویروس بیمه بیکاری پرداخت کند چه‌میزان هزینه متحمل خواهد شد، می‌شود دولت حداقل حقوق یک میلیون و 560 هزار تومان را در این سه ماه به‌عنوان بیمه بیکاری پرداخت کند در این صورت در حالت بدبینانه و با فرض بیکاری 200 هزار نفر هزینه 936میلیارد تومانی در صندوق‌های بازنشستگی تحمیل خواهد شد.

همچنین با فرض میانگین حقوق دو میلیون تومان و حق بیمه میانگین 20درصدی که به صندوق واریز می‌شود و به‌واسطه بیکاری کارگران بیکارشده در طول این سه ماه واریز نخواهد شد با هزینه دیگری نیز مواجه هستیم که در حالت بدبینانه و با فرض بیکاری 200هزار نفر 240 میلیارد تومان هزینه به صندوقها تحمیل خواهد شد.

در این اسناد در سناریوی بدبینانه حدود هزار و 76 میلیارد تومان بار مالی بر صندوقهای بازنشستگی تحمیل می‌شود.

انتهای پیام/+

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *