تست کرونای برخی مسافران هوایی خارجی جعلی بود/ اسلامی: فرودگاه امام سختگیری حداکثری داشته باشد- اخبار راه و مسکن – اخبار اقتصادی تسنیم


به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد اسلامی با اشاره به اظهارات نایب رئیس مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه 25 درصد مسافرانی که وارد کشور می‌شوند، مبتلا به کرونا هستند، اظهار کرد: از این مطلب نایب رئیس مجلس متعجب شدم و به ایشان هم پیامک دادم.

وی افزود: به هیچ مسافری بدون دارا بودن تست کرونای منفی بلیت فروخته نمی‌شود، اما برخی مسافرانی که از خارج کشور می‌آمدند، گواهی‌های تست منفی با خود می‌آوردند که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی متوجه شد که برخی از این گواهی‌ها جعلی است.

وی گفت: وزارت بهداشت به‌صورت تصادفی و رندم، از چند مسافر تست می‌گیرد که از بین آن مسافران، 25 درصد آن‌ها کرونا مثبت بوده اند و این گونه نبود که 25 درصد مسافران ورودی، کرونا مثبت باشند، بلکه از مجموع 3 یا 4 مسافری که از آن‌ها تست گرفته می‌شد یک نفر کرونای مثبت داشت، وگرنه موضوع کرونا داشتن 25 درصد مسافران خارجی که به ایران می‌آیند به این گونه درست نیست.

وزیر راه و شهرسازی افزود: وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا باید برای چند کشوری که گواهی تست کرونای آن‌ها معتبر نبوده، تصمیم بگیرند.

اسلامی گفت: تست کرونا در همه مبادی ورودی زمینی و هوایی کشور توسط بهداشت مرزی وزارت بهداشت انجام می‌شود و از وزارت بهداشت خواسته ایم، با شبکه صلاحیت و تایید گواهی‌های تست کشور‌های دیگر هماهنگ کنند که وقتی بلیتی صادر می‌شود، اگر تست کرونای مسافر اعتبار داشته باشد، مسافر پذیرفته شود و اگر اعتبار ندارد، مسافر پذیرفته نشود.

وی افزود: از فرودگاه‌های بین المللی کشور و به‌خصوص فرودگاه امام خمینی خواسته‌ایم سخت‌گیری‌های حداکثری در این حوزه داشته باشند و از سوار شدن مسافری که در مبدا گواهی تست کرونا ندارد، جلوگیری کنند و اگر این مسافر وارد کشور شد، بهداشت مرزی سریع بررسی کند و تشخیص دهد.

وی گفت: در فرودگاه جای قرنطینه برای مسافران خارجی نداریم، چراکه روزانه 2 تا 3 هزار مسافر از طریق فرودگاه امام خمینی وارد کشور می‌شوند و یک هتل پاسخگوی این میزان مسافر برای قرنطینه نیست، بنابراین اگر وزارت بهداشت تشخیص دهد که باید مسافری قرنطینه شود، خودشان باید در محل پیش بینی شده این کار را انجام دهند و این کار به دستور قرارگاه و ستاد ملی مقابله با کرونا است.

اسلامی درباره رعایت ظرفیت 60 درصدی در پروازها، گفت: این موضوع از سوی سازمان هواپیمایی کشوری رعایت می‌شود و پروتکل حاکم است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: اتفاق اخیری که در پرواز ماهان رخ داد و سقف 60 درصدی ظرفیت پرواز رعایت نشده بود، به دلیل آن بود که ابتدا مسافران باید با هواپیمای بوئینگ 747 جابجا می‌شدند که این هواپیما دچار نقص فنی شد و مسافران این پرواز که بلیت گرفته بودند، باید با هواپیمای دیگری جابجا می‌شدند و همین امر موجب شد تعداد بیشتری مسافر نسبت به ظرفیت 60 درصد در آن پرواز باشند که چاره‌ای نبود,، اما تلاش می‌کنیم پروتکل‌ها رعایت شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *