تولید کارخانه‌ای چین کاهش یافت- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم


 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از گاردین، بخش تولید کارخانه ای چین برای ششمین ماه پیاپی در ماه اکتبر بیش از حد انتظار کند شد که دلیل آن جنگ تجاری تلافی‌جویانه با آمریکا و کاهش تقاضای مصرف کنندگان در دومین اقتصاد بزرگ جهان بوده است.

 تولید صنعتی، اصلی‌ترین موتور اقتصاد چین، در اکتبر با نرخ سالیانه 4.7 درصد رشد کرد که نسبت به 5.8 درصد ماه قبلی کاهش یافته بود.

 این شرایط نشان دهنده کاهش نرخ خرده فروشی به پایین‌ترین حد طی 16 سال گذشته و رشد ضعیف سرمایه گذاری در کارخانه ها و ماشین آلات جدید است.

 تحلیلگران می گویند عدم اطمینان به امضای مرحله اول قرارداد تجاری بین پکن و واشنگتن، اطمینان  کسب و کار و مصرف کنندگان را کاهش داده است.

 دونالد ترامپ در همین هفته گفت اگر چین با تقاضاهای او موافقت نکرده و بازارهای داخلی خود را برای رقابت آمریکا باز نکند، عوارض بر واردات چین را افزایش می دهد.

 اعتراضات هنگ کنگ هم به سرمایه‌گذاری و خرده فروشی در چین ضربه زده است. کند شدن رشد تولید ناخالص داخلی به 6 درصد در سه ماهه سوم سال میلادی جاری به چین آسیب رسانده است. این رقم پایین ترین حد طی 30 سال گذشته است. رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه دوم سال 6.2 درصد بود. تحلیلگران می گویند آخرین اطلاعات به رکود بیشتر در رشد اقتصادی در سه ماهه چهارم سال اشاره دارد.

 سرمایه گذاری ثابت که عامل اصلی پیش برنده رشد اقتصادی است از ژانویه تا اکتبر 5.2 درصد رشد کرده که کمتر از رشد پیش بینی شده 5.4 درصد و ضعیف ترین حالت از 1996 تا کنون است.

 سرمایه گذاری زیرساختی 4.2 درصد در ماه اول سال میلادی جاری افزایش یافته که نسبت به 4.5 درصد ثبت شده بین ژانویه تا سپتامبر کاهش یافته است. خرده فروشی هم 7.2 درصد در ماه اکتبر به صورت سالانه افزایش یافته ولی نتوانسته به رشد مورد انتظار 7.9 درصد برسد.

 تولید فولاد چین در ماه اکتبر به پایین ترین حد 7 ماهه رسید، تولید سیمان هم برای اولین بار طی یک سال گذشته کاهش یافته است.

 مارتین لینج راسموسن، اقتصاددان چینی در کپیتال ایکانامیکس گفت مرحله اول قرارداد با آمریکا احتمالا نمی تواند درگیری های تجاری را حل کند و باعث مسائل پیچیده ای خواهد شد که می‌توانند منجر به شکست مذاکرات شوند.

 انتهای پیام/39

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *