شناسایی ۴۰ هزار هکتار از عرصه‌های کشور برای آبزی‌پروریمدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور گفت: ۴۰ هزار هکتار از عرصه‌های کشور برای آبزی‌پروری شناسایی شده است.

به گزارش ایسنا، منصوری در مراسم کلنگ‌زنی شهرک گلخانه‌ای ازنا با تبریک هفته دفاع مقدس و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان اظهار کرد: در مجموعه شرکت شهرک‌های کشاورزی صدور مجوز برای سرمایه‌گذار ظرف یک روز انجام می‌شود.

وی ادامه داد: مطالعات عرصه‌های استعدادیابی، آمایش و مطالعات مربوط به طراحی و استقرار نظام بهره‌برداری در شهرک‌های کشاورزی ازجمله وظایف شرکت شهرک‌های کشاورزی است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور گفت: در مرحله استعدادیابی کل عرصه‌های کشور را استعدادیابی کردیم و ۲۷۳ هزار هکتار از این اراضی مناسب و مساعد کشت‌های گلخانه‌ای بود و سهم لرستان ۳۸۰۰ هکتار سهم لرستان دیده شده که ۹۰۰ هکتار را یا تغییر دادیم یا در مرحله تغییر است و این مهم می‌تواند فرصت خوبی در استان باشد.  

منصوری ادامه داد: یکی از تصمیمات اساسی نظام و دولت توسعه گلخانه‌ها در راستای افزایش بهره‌وری در منابع آب‌وخاک است.   تولید در فضای گلخانه‌ای ده برابر فضای باز است.  

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور عنوان کرد: رونق تولید، اشتغال پایدار، توسعه صادرات و تجارت، ارزآوری و تولید محصول سالم خارج از فصل از دیگر مزایای شهرک‌های گلخانه‌ای هستند.  

وی با بیان اینکه توسعه گلخانه از عمده سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی است، افزود: یکی دیگر از سیاست‌های این وزارتخانه توسعه آبزی‌پروری در سواحل جنوبی، شمالی و آب‌های داخلی است.  

منصوری بیان کرد: در این راستا ۴۰ هزار هکتار از این عرصه‌ها برای آبزی‌پروری شناسایی شده و در خیلی از این شهرک‌ها کارهای اجرایی انجام شده است و در سال ۹۹ اولین مجموعه از این شهرک‌ها در سواحل جنوبی کشور به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور افزود: این مهم در تولید محصولات آبزی‌پروری به‌ویژه میگو و ارزآوری و اشتغال پایدار در استان‌های جنوبی (خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر) مؤثر خواهد بود و سطح تولیدات را سه برابر ظرفیت فعلی افزایش خواهد داد.  

وی گفت: به‌منظور تولید و اشتغال پایدار در لرستان نیاز است سرعت ایجاد شهرک‌های گلخانه‌ای را شتاب بیشتری داده و توسعه دهیم.  

منصوری با بیان اینکه ۱۰۰ میلیارد تومان برای احداث زیرساخت‌ها در استان لرستان هزینه و بالغ‌بر ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای توسعه واحدها در استان سرمایه جذب خواهد شد، اضافه کرد: سیاست و رویکرد بعدی وزارتخانه در احداث شهرک‌های کشاورزی سرمایه بخش کشاورزی بکار گیریم و کمتر به منابع دولتی اتکا شود.  

این مسئول عنوان کرد: با این اوصاف در استان لرستان ۱۰ هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *