ظرفیت‌های سودسازی یک شرکت بورسی و برآورد P/E تحلیلی- اخبار اقتصادی – اخبار تسنیم


به گزارش خبرگزاری تسنیم، حسین مهربان در تحلیلی از زیرمجموعه هلدینگ تبرک اعلام کرد: این شرکت از گروه مواد غذایی شرکت‌های بورسی در زمینه تولید رب و سس گوجه‌فرنگی بوده و عمده محصولات اصلی شامل رب گوجه‌فرنگی، انواع سس و محصولات مزروعی است.

اخیراً “غشهداب” اعلام کرده قصد افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارد و طی روزهای اخیر این سهم مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است. معمولاً افزایش سرمایه از این محل در بازار ایران در شرکت‌هایی که زیان‌ساز هستند اتفاق می‌افتد و محرک افزایش قیمت آن‌ها می‌شود.

اما این نماد از جمله شرکت‌هایی است که وضعیت عملیاتی و بنیادی مناسبی نیز دارد. در این تحلیل، وضعیت سودسازی شرکت در سال 98 بررسی می‌شود و در این میان باید این موضوع را در نظر داشت که سود این شرکت به‌تنهایی معیار درستی از عملکرد آن نیست و باید عملکرد زیرمجموعه اصلی آن یعنی شرکت کشت و صنعت بهاران گلبهار با نماد “غبهار” را نیز مورد بررسی قرار داد و به‌اصطلاح سود تلفیقی آن را محاسبه کرد.

بررسی وضعیت عملیاتی “غشهداب”

در نمودار زیر مقدار تولید و فروش شرکت در سال 97، تولید و فروش واقعی ده‌ماهه و تخمین فروش سال 98 نشان داده شده است. محصولات اصلی شرکت رب گوجه‌فرنگی، انواع سس، و محصولات زراعی است. بر اساس این نمودار وضعیت شرکت در گروه سس طی 10 ماه گذشته به‌طور متعادل پیش رفته است و انتظار می‌رود تا انتهای سال بتوان به فروش مقداری سال گذشته دست پیدا کرد.

در گروه رب اما تولید از وضعیت ویژه‌ای برخوردار است؛ شرکت طی 10 ماه سال جاری 22 هزار تن تولید داشته در حالی که در 12ماهه سال قبل 14 هزار تن تولید داشته است. این موضوع یک موجودی کالای ارزشمند در اختیار شرکت گذاشته است. مقدار فروش رب در سال گذشته 13 هزار تن بوده که تا انتهای دی سال جاری 9500 تن از آن پوشش داده شده است.

لذا انتظار می‌رود شرکت بتواند در سطح سال گذشته از گروه رب فروش داشته باشد. باید به این نکته اشاره کرد به‌طور کلی عملکرد تولید و فروش ماهانه شرکت منظم نیست و نمی‌توان به‌صورت خطی آن را تخمین زد. این موضوع جزء ویژگی‌های شرکت‌های وابسته به محصولات کشاورزی است، لذا باید عملکرد این شرکت‌ها را به‌صورت دوره‌ای مقایسه کرد.

در گروه محصولات مزروعی شرکت در سال جاری از پیشرفت بسیار خوبی برخوردار بوده و توانسته 38 هزار تن محصول به‌فروش برساند که در مقایسه با فروش 23هزارتنی سال گذشته از وضعیت بسیار خوبی برخوردار است.

در مجموع شرکت در 9ماهه سال جاری موفق به ثبت فروش 207میلیارد تومانی شده است. بر اساس گزارش 9ماهه با احتساب حاشیه سود ناخالص 25درصدی و 23 میلیارد تومان درآمد غیرعملیاتی از محل سرمایه گذاری‌ها توانسته 48 تومان سود برای هر سهم گزارش کند. با احتساب عملکرد شرکت بهاران گلبهار، سود تلفیقی “غشهداب” طی 9ماهه سال جاری در حدود 60 تا 65 تومان برای هر سهم خواهد بود.

برای محاسبه سود “غشهداب” در کل سال 98 فرض شد 13 هزار تن رب و 8500 تن سس به‌فروش برسد که این موضوع امکان دستیابی به درآمد عملیاتی 270میلیارد تومانی را میسر می‌کند. این فروش عملیاتی با در نظر گرفتن حاشیه سود ناخالص 25درصدی و با احتساب سایر کسورات، می‌تواند منجر به سود 60 تا 70 تومانی برای هر سهم “غشهداب” در سال 98 شود (بدون احتساب سود “غبهار”).

در محاسبه این سود درآمدهای غیرعملیاتی برای کل سال 98 معادل مقدار گزارش‌شده در 9ماهه در نظر گرفته شده است، این در حالی است که در واقعیت احتمال افزایش این عدد و در نهایت افزایش سودسازی شرکت بسیار زیاد است، به‌عنوان نمونه شرکت 9 بهمن از محل فروش سهام “غبهار” حدود 8 میلیارد تومان درآمد کسب کرده است.

برای محاسبه سود احتمالی “غشهداب” در سال جاری باید سود بهاران گلبهار را نیز در عملکرد آن منظور کرد. وضعیت سودسازی بهاران گلبهار به‌صورت ویژه‌ای نسبت به سال گذشته پیشرفت داشته است. “غبهار” در 9ماهه سال جاری حدود 23 میلیارد سود خالص داشته که نسبت به دوره مشابه سال قبل با پیشرفت 230درصدی روبه‌رو بوده است.

لذا با فرض سود خالص 30میلیارد تومانی شرکت بهاران گلبهار در سال جاری می‌توان انتظار داشت شرکت شهداب ناب خراسان در تلفیقی به سودی در محدوده 85 تا 100 تومان برای هر سهم در سال جاری دست پیدا کند. با در نظر گرفتن قیمت 860تومانی “غشهداب” در بازار، P/E تحلیلی سهم در محدوده 9 مرتبه خواهد بود. اگر P/E “غشهداب” را با سایر شرکت‌های صنعت غذایی مقایسه کنیم خواهیم دید که از جامانده‌های گروه است و در حال حاضر کمترین P/E تحلیلی را دارد.

مخاطبان به این نکته توجه داشته باشند که مطالب فوق، صرفاً نظرات نگارنده بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد، لذا در صورت قصد انجام معامله، افراد باید با تحلیل شخصی اقدام کنند.

انتهای پیام/+

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *