همایش چشم‌انداز اقتصاد صنایع پلاستیک در ایران 1400 برگزار می‌شود- اخبار نفت و انرژی – اخبار اقتصادی تسنیم


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علیرضا میربلوک، دبیر کل خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران در نشست خبری دومین همایش چشم‌انداز اقتصاد صنایع پلاستیک در ایران ١4 اظهار داشت: صنایع پلاستیک هم در کشورهایی با منابع نفتی و هم کشورهایی بدون این منابع، صنایعی اشتغالزا و ثروت آفرین هستند و این صنایع برای کشور ما ادامه زنجیره خام فروشی است.

وی افزود: قدمت صنایع پلیمر در ایران به سال 1336 برمی گردد و اولین پلیمر گرانولی ایران مربوط به سال 1371 است و البته پیش از این ها در اوایل دهه 20 ما قطعه سازی در ایران داشتیم.

میربلوک با بیان اینکه “رشد چنین صنعت ریشه داری نشان می دهد تداوم اجتماعی و فرهنگی این صنعت نیز بالاست و امتحان خود را در کشور پس داده است”، گفت: مهم ترین عامل تاثیرگذار و یکی از موانع اصلی در سرمایه گذاری صنایع پلیمر و پلاستیک، تورم است.

وی افزود: از آنجایی که شخص سرمایه گذار می تواند با قرار دادن سرمایه خود در بانک یا خرید ملک، سود بیشتری ایجاد کند، تمایل به سرمایه گذاری در صنایع کاهش پیدا می کند و این موضوع یکی از مهم ترین موانع توسعه در بسیاری از صنایع است؛ بر این اساس می توان گفت که بزرگترین تهدید صنایع پلاستیک، در داخل این صنعت نیست و سرمایه گذاران به دلیل این که در بازارهای موازی به شدت سود کسب می کنند، وارد این صنعت نمی شوند و این در حالی است که صنعت پلاستیک به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه، بسیار سرمایه بر شده است.

دبیر کل خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران خاطرنشان کرد: بر این اساس می توان گفت که این موضوع موجب شده است که سرانه مصرف پلیمرها در کشور نسبت به استانداردهای جهانی کم تر باشد.

در ادامه، فرزانه علیرضایی، دبیر کل انجمن ملی صنایع پلیمر ایران، از برگزاری دومین همایش چشم‌انداز اقتصاد صنایع پلاستیک در روزهای 27 و 28 اردیبهشت به صورت آنلاین خبر داد و گفت: با توجه به مشاهده برخی سردرگمی ها و عدم پیش بینی از آینده در میان واحدهای تولیدی و همچنین با وجود ظرفیت های بالای انجمن ملی با عضویت 14 تشکل که طیف گسترده ای از فعالیت‌ها در صنعت پلیمر را شامل می شود، تصمیم گرفتیم دید کلی و برآورد صحیحی از آینده این صنعت را هرسال برای فعالان ترسیم کنیم و به همین منظور سال گذشته اولین همایش اقتصاد در صنعت پلیمر برگزار و با استقبال بالایی همراه شد.

وی افزود: در سال جاری نیز دومین دوره این همایش در 7 محور و 2 قسمت سخنرانی های عمومی و سخنرانی‌های مرتبط با صنایع بالادست و میان دست برگزار می شوند که از ظرفیت صاحب نظران دولتی و خصوصی استفاده شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *