ورود بخش خصوصی به محدوده‌های اکتشافی معدنی تا پایان سالرییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در آستانه‌ شصتمین سال فعالیت خود، از بزرگترین آزادسازی و واگذاری محدوده‌های اکتشافی کشور تا پایان سال جاری خبر داد.

به گزارش ایسنا دکتر علیرضا شهیدی از آزادسازی و واگذاری ۶۰ محدوده اکتشافی، در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در سال حمایت از رونق تولید و تشویق و حمایت از بخش خصوصی در انجام فعالیت‌های معدنی خبر داد و افزود: بر مبنای رویکرد جدید سازمان در حوزه فعالیت‌های کلان اکتشافی کشور بنا داریم محدوده‌هایی را در قالب آزادسازی و محدوده‌هایی را که در آن فاز شناسایی و پی‌جویی انجام شده‌ را در قالب واگذاری طبق تشریفات قانونی اعلام کنیم تا بخش خصوصی در فضای عادلانه و شفاف به فعالیت‌های معدنکاری ورود پیدا کند.

وی با بیان این‌که برای محدوده‌های آزادسازی شده اطلاعات پایه مناسب تهیه شده است، تاکید کرد: این مناطق از نظر این سازمان جزو مناطق مستعد است و انتظار می‌رود بخش خصوصی با ورود خود اقدام به تکمیل عملیات اکتشاف در مرحله تفصیلی کرده و در نهایت وارد چرخه بهره‌برداری شود. 

رییس سازمان زمین‌شناسی با تاکید بر این‌که در محدوده‌هایی که بنا بر واگذاری آنها است، مراحل شناسایی و پی جویی و همچنین تلفیق و مدل‌سازی داده‌های حاصل از اطلاعات پایه انجام شده، خاطر نشان کرد: این محدوده‌ها به پروانه و گواهی کشف رسیده که در آنها وجود مواد معدنی با ارزش همچون طلا، مس، آهن، سرب، روی و عناصر نادر خاکی محرز شده‌است، ضمن آنکه انجام اکتشاف‌های عمقی، تهیه اطلاعات پایه دقیق‌تر و بازنگری اطلاعات پیشین با روش‌های روز دنیا از دیگر رویکردهای جدید ما به شمار می‌رود.

شهیدی ادامه داد: این فعالیت‌ها به طور قطع موجب کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در امر اکتشاف، تحول چشمگیر در فعالیت‌های معدنکاری، عمرانی و زیرساختی کشور خواهد شد.

به گفته رییس سازمان زمین‌شناسی مراحل آزادسازی محدوده‌های اکتشافی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به تدریج و با اعلام قبلی از هفته اول آبان‌ماه صورت خواهد پذیرفت و همچنین واگذاری محدوده‌ها نیز پس از طی تشریفات قانونی و فراخوان عمومی برای نیمه اول آذرماه انجام خواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *