کتاب الکترونیکی چه مزایایی دارد؟در انتهای هفته کتاب و کتابخوانی قرار داریم. این هفته خیلی‌ها با استفاده از تخفیف‌هایی که در طرح‌های مختلف لحاظ شده بود، کتاب‌های موردعلاقه‌شان را خریدند. اما در این میان طبق اعلام منابع رسمی، امسال به ‌علت شیوع ویروس کرونا، فروش اینترنتی نسبت به کتابفروشی‌ها از رونق بیشتری برخوردار بود. بخشی از فروش اینترنتی کتاب، مربوط به کتاب‌های الکترونیکی است و این نشان از آن دارد که مقوله‌ای به نام ebook دارد آرام‌آرام در کشور ما جای خود را باز می‌کند.

به گزارش ایسنا، «فرهیختگان» در ادامه نوشت: در این گزارش به سراغ کتاب‌های الکترونیکی رفته‌ایم تا مزایایشان را بررسی کنیم. با وجود محبوبیت کتاب‌های الکترونیکی در دنیا، بسیاری از افرادی که اهلِ خواندن کتاب هستند، عمدتا تمایل دارند نسخه چاپ‌شده یک کتاب را داشته باشند. آنها دوست دارند حس ورق‌زدن کتاب به آنها دست دهد و با این کار، تمایل بیشتری به خواندن کتاب نشان می‌دهند. اما با وجود این ویژگی در کتاب‌های چاپ‌شده که به‌عنوان یک روش سنتی شناخته می‌شود، کتاب‌های الکترونیکی مزایایی دارند که باعث شده مخاطبان بیش از قبل به آنها توجه کنند و به استفاده از آن روی بیاورند.

و اما دلایل استقبال از کتاب‌های الکترونیکی چندتاست:

دسترسی

زمانی‌که قصد دارید به جایی بروید که کتاب‌هایتان همراهتان نیست، کتاب‌های الکترونیک به کمک شما می‌آیند. این کتاب‌ها، همیشه همراه شما هستند و نیازی نیست کتاب را همراه خودتان حمل کنید. حتی برای تهیه یک کتاب جدید، نیازی نیست به کتابخانه مراجعه کرده و کتاب را خریداری کنید؛ بلکه با خرید آنلاین می‌توانید به سرعت به آن دسترسی پیدا کرده و از طریق تلفن همراه یا کامپیوتر شخصی، آن را مطالعه کنید. در هر جایی هم که هستید، می‌توانید شروع به مطالعه کرده و از فرصت‌هایی که دارید، استفاده کنید.

حمل آسان

کتاب‌های چاپ‌­شده، معمولا وزن زیادی دارند و حمل آنها دشوار است. در حالی‌که کتاب‌های الکترونیکی وزنی ندارند. شما می‌توانید در تلفن همراهتان، کتابخانه بزرگی از نسخه‌های دیجیتالی کتاب‌ها تهیه کرده و در هر زمان و مکانی به آنها دسترسی داشته باشید.

امکان ترجمه

در کتاب‌های فیزیکی، اگر کتابی بخوانید که معنای واژه‌های آن را ندانید، باید کتاب را کنار گذاشته و به واژه‌نامه (دیکشنری) مراجعه کنید تا معنای آن را پیدا کنید. اما در طرف مقابل، کتاب‌های الکترونیکی کار را راحت کرده‌اند. به‌راحتی می‌توانید یک دیکشنری آنلاین روی تلفن هوشمندتان نصب کرده و تنها با یک کلیک، معنای آن را از دیکشنری پیدا کنید. این دیکشنری‌ها معمولا در جایی از برنامه قرار دارند که مزاحمتی برای خواندن کتاب ایجاد نمی‌کنند.

تغییر شکل و فونت

امروز ابزارهای مختلفی برای تغییر فونت، رنگ و استایل نوشته‌ها طراحی شده‌اند. اگر حین خواندن کتاب الکترونیک از تلفن‌همراه هوشمند استفاده کنید، به راحتی می‌توانید این تنظیمات را تغییر داده و محتوای کتاب را به شکلی که دوست دارید، مطالعه کنید.

 ارتباط بهتر با محیط‌زیست

یکی از ویژگی‌های مثبت کتاب‌های الکترونیک نسبت به کتاب‌های چاپ‌­شده این است که برای انتشار آن به کاغذ نیاز نیست و به‌طور کلی به منابع کمتری نیاز دارد. بسیاری از مشتاقان کتاب‌های چاپ‌شده، طی سال‌های اخیر بیشتر کتاب‌هایشان را به صورت دیجیتالی خریداری می‌کنند تا حداقل به حفظ محیط‌زیست کمک کرده باشند.

مطالعه در همه محیط‌ها

 به لطف تکنولوژی، به‌راحتی می‌توانید با کمک نور تلفن همراه یا کامپیوترتان، در تاریکی کتاب الکترونیکی بخوانید. بسیاری از گوشی‌های هوشمند تنظیمات Dark mode دارند و این به خوانندگان کتاب در تاریکی کمک می‌کند تا با راحتی بیشتری به مطالعه بپردازند.

ارزانی

 نسخه الکترونیکی کتاب‌های جدید، معمولا همزمان با نسخه چاپ‌شده منتشر می‌شوند و شما با قیمت‌های کمتری می‌توانید آنها را خریداری کنید.

به‌روزرسانی

 کتاب‌های فیزیکی معمولا ویرایش‌های زیادی دارند. بسیاری از این ویرایش‌ها ممکن است پس از تیراژ بالای یک کتاب رخ دهد. مسلما انجام این ویراست و چاپ مجدد آن، هزینه‌های زیادی در پی دارد اما در صورت نیاز به ویرایش کتاب‌های الکترونیکی، با هزینه‌های بسیار کمتری این کار انجام می‌گیرد.

ارتباط بهتر با تکنولوژی

به‌طور کلی خوانندگان کتاب‌های الکترونیکی ارتباط بهتری با تکنولوژی برقرار می‌کنند. برای مثال اگر قسمتی از محتوای کتاب برایتان جای سوال باقی گذاشت، با کپی‌کردن متن آن در گوگل و جست‌وجو در اینترنت، به‌راحتی می‌توانید در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنید؛ یا اینکه اگر نکته‌ای در داخل متن کتاب توجه شما را جلب کرد، به‌سادگی می‌توانید آن قسمت را هایلات کرده و مجددا آنها را مرور کنید.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *