یک اقتصاددان: 22 برابر یارانه نقدی، یارانه به نورچشمی‌ها داده می‌شود/ اعتراض نوبخت به بودجه بسیار فاجعه بار بود- اخبار پول | ارز | بانک – اخبار اقتصادی تسنیم


میثم هاشم‌خانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به رد کلیات بودجه 1400 در صحن علنی مجلس، اظهار داشت: بخش عمده اختلاف دولت و مجلس در لایحه بودجه 1400 که نهایتاً منجر به رد کلیات در مجلس شد به توزیع ارز 4200 تومانی برمی‌گردد. آنطور که دیروز آقای نوبخت در مجلس هم اعلام کردند، عمده اعتراض دولت به حذف ارز 4200 تومان و اختصاص منابع آزاد شده از این محل به افزایش یارانه نقدی بود.

وی افزود: این اعتراض آقای نوبخت بسیار فاجعه بار و عجیب است؛ فاجعه بار از این لحاظ که در قالب رانت ارز 4200 تومانی از سال 97 تا کنون بیش از 10 برابر کل یارانه نقدی سالانه‌ای که به یارانه بگیران پرداخت می شود به جیب اشخاصی ریخته شده که به این ارز دسترسی داشتند.

این کارشناس اقتصادی با طرح این پرسش که دربرابر این رانت نجومی به چه دستاوردی رسیده‌ایم؟ با تأکید بر تقریباً هیچ! ادامه داد: از سال 97 تا کنون هیچ کالایی نداریم که متناسب با ارز 4200 تومانی قیمت گذاری شده باشد. 

هاشم‌خانی تصریح کرد: بنابراین دفاع از دلار 4200 تومان خیلی فاجعه بار است به این دلیل که قیمت 4200 تومان تقریباً یعنی 20 درصد بالاتر از قیمت دلار در شروع دولت آقای روحانی! آیا یک کالا داریم که قیمت آن الان نسبت به قیمت سال 92 و شروع دولت روحانی 20 درصد بالاتر رفته باشد؟ قطعاً یک قلم کالا هم نداریم.

وی ادامه داد: این درحالی است که افراد و نور چشمی‌هایی که به دلار 4200 تومانی دسترسی داشتند، محصولات خود را با دلار 4200 تومانی وارد کردند ولی با قیمت بازار آزاد فروخته و می فروشند؛ با این حساب نیز 10 برابر یارانه نقدی کل مردم ایران به جیب زده‌اند. هر از گاهی نیز بحث فسادها و سوءاستفاده های نورچشمی‌های دلار 4200 تومانی را می شنویم.

وی با تأکید براینکه دلار 4200 تومانی، بسیار پر فساده بوده و اثر مثبتی بر قیمت کالاها نداشته است، تصریح کرد: اما صحبت‌های آقای نوبخت از این نظر عجیب است که ایشان در آذرماه و طی گفت‌وگوی تلویزیونی رسماً اعلام کرد که از نظر دولت منطقی است که دلار 4200 تومانی حذف و به جای آن یارانه دو سه برابر شود. این جمله را عیناً اعلام کردند و خیلی عجیب است که بعد از دو ماه انقدر موضع دولت تغییر کرده و در مجلس سفت و سخت از دلار 4200 تومانی حمایت می کنند!

این کارشناس اقتصادی درباره حالت ایده‌آل توافق دولت و مجلس برای بودجه 1400 که سودآوری برای مردم و اقتصاد داشته باشد، گفت: باید یارانه‌های سیاه که به اسم حمایت از مردم و گروه های محروم پرداخت می شود ولی در عمل باعث بروز رانت و فساد و پولدارشدن نورچشمی ها می شود را حذف کنیم. درآمد حاصل از حذف یارانه های سیاه را نیز باید در قالب افزایش یارانه های نقدی به خود مردم برگردانیم و قسمتی هم صرف پوشش کسری بودجه دولت شود.

هاشم‌خانی با بیان اینکه یکی از مصداق‌های یارانه سیاه، دلار 4200 تومانی است ، تصریح کرد: اما یارانه های سیاه مصداق های دیگری دارد که هیچ نفعی برای خانوارهای ضعیف و متوسط ندارد و فقط باعث افزایش درآمد نورچشمی‌هایی می شود که به این یارانه ها دسترسی دارند؛ فولاد دولتی، سیمان دولتی، قیر رایگان یا با نرخ دولتی، توزیع خودروی ارزانتر از بازار در قالب لاتاری خودرویی یارانه‌های سیاهی هستند که فقط سود آن به جیب عده ای خاص می رود و منفعتی برای مردم ندارد.

به گفته این کارشناس اقتصادی، مجموع این یارانه های سیاه که در قالب قیر،سیمان، فولاد و خودروی ارزان به عده ای خاص داده می شود بیش از 12 برابر کل یارانه نقدی سالانه کل مردم است که با لحاظ دلار 4200 تومانی بیش از 22 برابر کل یارانه نقدی سالانه یارانه بگیران می شود.

وی تأکید کرد: باید این یارانه های سیاه حذف شود و بخشی از آن صرف افزایش یارانه نقدی مردم و بخشی دیگر نیز صرف پوشش کسری بودجه دولت شود تا دولت مجبور نشود برای جبران کسری بودجه، پول چاپ کند.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *